Kompensacija už būsto šildymą - ką svarbu žinoti?


2022-09-19

Nepasiturintys ir net vidutines pajamas uždirbantys šalies gyventojai gali pasinaudoti būsto šildymo išlaidų kompensacijomis. Jiems kompensuojama mokesčio už būsto šildymą dalis, viršijanti 10 proc. skirtumo tarp šeimos ar vieno gyvenančio asmens pajamų ir 2 VRP dydžių (294 Eur) kiekvienam šeimos nariui arba 3 VRP dydžių (441 Eur) vienam gyvenančiam asmeniui.

Kam priklauso kompensacija už būsto šildymą?

Būsto šildymo išlaidų kompensacija teikiama nepriklausomai nuo šildymo būdo, t. y.  tiek būstą šildant centralizuotai, tiek kitos rūšies kuru (malkomis, anglimi, dujomis ar pan.).

Kompensacijai apskaičiuoti taikomas naudingojo būsto ploto normatyvas:

 • kai būste gyvenamąją vietą deklaruoja (būstą nuomoja) vienas gyvenantis asmuo – 50 m2;
 • kai būste gyvenamąją vietą deklaruoja (būstą nuomoja) šeima: pirmam šeimos nariui – 38 m2; antram – 12 m2; trečiam ir kiekvienam paskesniam – 10 m2.

Mokėjimo už šildymą namų ūkiuose pavyzdžiai, pritaikius kompensacijas:

 • Vidutinę senatvės pensiją (su būtinuoju stažu) 513 Eur gaunantis ir vienas gyvenantis pensininkas už būsto šildymą pagal savo pajamas už normatyvinį būsto plotą (50 kv. m.) turėtų mokėti ne daugiau kaip 7,2 Eur.
 • Keturių asmenų šeima (2 tėvai ir 2 vaikai), gaunanti 1099 Eur į rankas (2 MMA), už būsto šildymą pagal savo pajamas už normatyvinį būsto plotą (70 kv. m.) nemokėtų nieko. 100 proc. kompensuotų valstybė.
 • Keturių asmenų šeima (2 tėvai ir 2 vaikai), gaunanti 2174,8 Eur į rankas (2 VDU), už būsto šildymą pagal savo pajamas už normatyvinį būsto plotą (70 kv. m.) mokėtų ne daugiau kaip 45,51 Eur, kitką kompensuotų valstybė. 

Paprasčiausias būdas sužinoti, ar priklauso būsto šildymo išlaidų kompensacija ir preliminarų jos dydį – pasinaudoti Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje www.spis.lt esančia Būsto šildymo išlaidų kompensacijos skaičiuokle.

Išsamią informaciją apie būsto šildymo ir vandens išlaidų kompensacijas rasite LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos tinklapyje.

Kur kreiptis dėl kompensacijų skyrimo?

Gyventojai dėl būsto šildymo išlaidų kompensacijos gali kreiptis į savo gyvenamosios vietos savivaldybę, seniūnijas (atvykus į atitinkamus padalinius, telefonu, paštu, elektroniniu paštu) arba pateikti prašymus elektroniniu būdu per SPIS sistemą, adresu www.spis.lt.

***

Kaip sumažinti mokėjimų naštą už šildymą ir karštą vandenį? 

Kviečiame pasirinkti mokėjimo planą PASTOVUS ir už šildymą bei karštą vandenį atsiskaityti vienodomis dalimis per visus metus, taip sumažinat mokėjimų naštą šildymo sezonu. Kaip tai veikia?

 • Kas mėnesį yra mokama vienoda PASTOVI įmoka
 • PASTOVI įmoka apskaičiuojama iš 36 mėn. šilumos suvartojimo ir 12 mėn. karšto vandens suvartojimo išvedus mėnesio vidurkį. Vidurkis yra dauginamas iš šios dienos šilumos kainos ir gaunama PASTOVI įmoka
 • PASTOVI įmoka perskaičiuojama kartą per metus
 • Planas galioja 12 mėnesių
 • Jei gaunate kompensaciją, skaičiuojant Jūsų PASTOVIĄ įmoką kompensacija įtraukiama automatiškai ir jos Jūs neprarasite
 • Užsisakyti planą PASTOVUS galite prisijungę prie www.litesko.lt elektroninio aptarnavimo centro arba klientų aptarnavimo padaliniuose.

 

 


Grįžti į naujienas